Mówiąc prościej – zachowujemy pełną obsługę recepcyjną, obsługę korespondencji, własną linię telefoniczną i opiekę prawną, bez konieczności fizycznego przebywania w danej lokalizacji.
Posiadając tak komfortową alternatywę jednym z pierwszych, nasuwających się pytań jest to, dotyczące rejestracji podatnika VAT.
Wirtualne biuro a status podatnik
Wirtualne biuro a status podatnika VAT dawniej
Podejście, jakoby przedsiębiorca wykazujący siedzibę działania w tzw. wirtualnym biurze narażał się na odmowę nie jest bezpodstawne. Jeszcze kilka lat temu faktycznie przedsiębiorcy zmagali się z trudnościami, wynikającymi głównie z faktu, że zarówno system, jak i poszczególni urzędnicy nie znali sposobu funkcjonowania biur online. Co więcej – organy podatkowe twierdziły, że firmy rejestrowane w ten sposób stwarzały ryzyko wyłudzeń.
A dziś, czy można zarejestrować VAT w wirtualnym biurze?
- Gdy dane podane w zgłoszeniu nie są zgodne z rzeczywistością,
- Gdy nie istnieje zgłaszany podmiot,
- Gdy pomimo udokumentowanych prób nie istnieje możliwość skontaktowania się z podmiotem (ewentualnie z jego pełnomocnikiem),
- Podmiot nie stawia się na wezwania sądowe.
Tak sztywne ograniczenie i wymienienie przypadków utrudniających rejestrację VAT zmniejsza ryzyko odmowy. Oznacza to zatem, iż wirtualne biuro jako adres siedziby podatnika nie jest argumentem (przynajmniej w założeniu) do odmowy lub utrudnionego procesu rejestracji.
Powyższe wzmianki potwierdziły dotychczasowe wyroki sądowe, które uznały, że użycie adresu wirtualnego nie może być prowodyrem do wystawienia negatywnej decyzji. O ile owszem, można zakwalifikować ją jako czynnik podwyższonego ryzyka, o tyle dotyczy on jedynie nieświadomych klientów, którzy nie zdają sobie sprawę z powyższych przepisów.